Kaució kisokos: mi számít jogszerű levonásnak
Kaució kisokos: mi számít jogszerű levonásnak, és mi nem?
Az albérletbe költözés egyik sarkalatos pontja a kaució kérdése, ma már szinte automatikus. A legtöbb tulajdonos 1-3 havi bérleti díjnak megfelelő összeget kér biztosítékként, amelynek az alapvető célja, hogy fedezze az esetleges károkat vagy elmaradt fizetéseket. Azonban konfliktusokhoz vezethet a visszaszolgáltatása, különösen, ha nem volt egyértelműen tisztázva, hogy mit biztosít pontosan.
Mi a kaució?
A kaució egy pénzügyi biztosíték, amelyet a bérlő fizet a bérleti szerződés aláírásakor. Célja a tulajdonos védelme, hiszen ez az összeg fedezi, ha a bérlő nem fizeti meg a bérleti díjat, számlákat, vagy kárt okoz az ingatlanban.
Fontos: a kaució nem előre fizetett lakbér, ha minden rendben van kiköltözéskor, visszajár.
Milyen esetekben vonhat le a tulajdonos jogszerűen a kaucióból?
Elmaradt bérleti díj vagy közüzemi tartozás
Ha a bérlő nem fizette ki az utolsó havi bérleti díjat vagy közüzemi számlákat hagy maga után, a tulajdonos jogosan vonhat le ezek fedezésére.
Szerződésben vállalt kötelezettségek megszegése
Ha a bérlő pl. tilalom ellenére bizonyíthatóan mégis dohányzott, vagy épp háziállatot tartott, és ebből kár keletkezett, indokolhatja a levonást.
Rendeltetésszerű használaton túli károk
A természetes elhasználódáson (pl. parketta kopása, falakon keletkező elszíneződések) túl történő károk (pl. kiégetett szőnyeg, engedély nélkül falba fúrt lyukak, megrongálódott bútorok) alapot adhatnak levonásra.
Lakás nem megfelelő állapotban történő visszaadása
Ha a bérlő nem üríti ki a lakást, vagy koszos, elhanyagolt állapotban adja vissza, a takarítás költsége levonható.
Mikor nem jogos a levonás?
Természetes elhasználódás
A tulajdonos nem várhatja el, hogy a lakást újszerű állapotban adják vissza, ha több évig használták.
Bútorok életkora
Egy 10-15 éves hűtő meghibásodása nem lehet a bérlő terhe, hacsak nem bizonyított a szándékos rongálás.
“Biztos, hogy te voltál” típusú vádak
A levonások alapját dokumentálni kell. Fotók, átvételi jegyzőkönyv hiányában nehéz egyoldalúan bizonyítani a károkozást.
Hogyan előzhető meg a konfliktusos helyzet?
A viták elkerülése érdekében mind a bérlőnek, mind a tulajdonosnak érdeke, hogy az ingatlan állapotát írásban és fotókkal dokumentálják a beköltözéskor és a kiköltözéskor is. Egy részletes átadás-átvételi jegyzőkönyv a legjobb védelem mindkét fél számára.
Mi a teendő vita esetén?
Ha beköltözéskor készült bérleti szerződés és jegyzőkönyv, nagyban megkönnyíti a helyzetet. Ha a tulajdonos mondvacsinált indokkal nem adja vissza a kauciót, vagy a bérlő kárt okozott, először érdemes írásban egyeztetni. Ha ez nem vezet eredményre, polgári peres úton érvényesíthető az igény, de érdeme mérlegelni, hogy ez mekkora idő-, energia-, és pénzbeli befektetést jelent.
Mindig érdemes figyelembe venni, hogy a kaució nem extra lakbér, hanem biztonsági tartalék. Egy jól megírt bérleti szerződés és egy alapos átadás-átvételi jegyzőkönyv rengeteg vitát meg tud előzni vagy épp oldani, ezért nem szabad megspórolni az elkészítését. Ha szeretnél többet megtudni a kaucióról, olvasd el cikkünket a témában!